JUBILEUSZ W GDAŃSKU

JUBILEUSZ W KWIDZYNIE
16 września 2017
BENEDYKTYŃSKIE SYMPOZJUM JUBILEUSZOWE ZA NAMI
26 września 2017

W kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie, w niedzielę 17 września o godz. 13.00, abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył Mszy Świętej. koncelebrowanej z okazji 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Eucharystię koncelebrowali zaprzyjaźnieni ze Zgromadzeniem Kapłani, uczestniczyły w niej osoby konsekrowane z archidiecezji gdańskiej, przyjaciele i Rodzice Sióstr pochodzących z Gdańska i okolic, Rodzice dzieci przedszkolnych i żłobkowych oraz parafianie.

W wygłoszonej homilii Metropolita gdański podkreślił, że siostry w myśl Reguły św. Benedykta: „Aby Bóg we wszystkim był uwielbiony”, realizując wiernie charyzmat Matki Założycielki, włączają się w zbawcze dzieło Kościoła przez piękne świadectwo swojego życia oraz działalność apostolską. Arcybiskup wyraził też swoją wdzięczność za gorliwą pracę sióstr zakonnych w archidiecezji Gdańskiej. W trakcie liturgii głos zabrała także m. Marcelina Kuśmierz OSB, która podziękowała mieszkańcom Brzeźna i gdańszczanom za zaufanie, którym darzą Zgromadzenie, powierzając opiekę nad swoimi dziećmi siostrom benedyktynkom. Przed Mszą św. wierni mogli uczestniczyć w pokazie multimedialnym przygotowanym przez siostry ze wspólnoty w Gdańsku-Brzeźnie. Ukazana została historia zgromadzenia i formy działalności apostolskiej. Była to okazja do ekspozycji założeń projektu realizowanego pod auspicjami Senatu RP 100 lat posługi Benedyktynek Misjonarek w służbie Polsce poza granicami kraju.

Uroczystość  ubogaciły dwa chóry:  nasza schola zakonna „Benedicamus Domino” i dzieci z chórku parafialnego. Po Mszy św.  Goście kontynuowali świętowanie na terenie domu zakonnego w atmosferze zabawy podczas pikniku rodzinnego, ubogaconego dźwiękami pieśni i muzyki, w wykonaniu gdańskich artystów. Goście mieli możliwość uczestnictwa w tańcach lednickich, a na najmłodszych czekały przeróżne atrakcje: bańki mydlane, dmuchany zamek, malowanie twarzy, gry i zabawy. Czas świętowania wypełniony był dobrą okazją do spotkań i wspomnień oraz wyrażania wzajemnie sobie wdzięczności.

S. Rajmunda Witkowska osb