MATERIAŁY FILMOWE – JUBILEUSZ W EŁKU

CHWILA WSPOMNIEŃ Z CHICAGO – TAK BYŁO… PAMIĄTKA VIDEO Z JUBILEUSZU
29 czerwca 2018
ZAKOŃCZENIE ROKU JUBILEUSZOWEGO W BARZE NA UKRAINIE 24.06.2018 r.
9 września 2018

Wprawdzie Jubileusz 100-lecia istnienia Zgromadzenia dobiegł końca, to jednak w pamięci Mieszkańców i Sióstr pozostaje nadal obecny. Przekonujemy się o tym w przypadkowych spotkaniach, na ulicy czy na dworcu. Dziękujemy Bogu za ten dar jubileuszowego czasu w naszym pięknym Mieście Ełku, za Jego łaskę oraz życzliwość tak wielu osób, które wsparły nas w realizacji trzydniowego przedsięwzięcia.

Właśnie z myślą o tych wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć, albo byli i chcą raz jeszcze przeżyć tamte chwile wspólnej modlitwy i obecności, zamieszczamy poniżej relacje chronologicznie do czasu ich powstania. Serdecznie zapraszamy!

 

DZIEŃ I – W SERCU JEZUSA –

Dzień 1 czerwca 2018 od wczesnych godzin porannych był przeżywany przez Siostry wraz z dziećmi i w intencji dzieci na Placu Jana Pawła II, podczas Ogólnopolskiego Dnia Dziecka organizowanego przez Caristas Diecezji Ełckiej oraz urząd Miasta Ełku. W benedyktyńskim namiocie można było spotkać s. P. Donatę Topę i inne nasze Siostry, które mimo upału towarzyszyły dzieciom i ukazywały im tajniki benedyktyńskiego życia, częstowały przygotowanymi przez siebie smakołykami oraz zachęcały do przepisywania Reguły św. Benedykta i zabrania z sobą okolicznościowych benedyktyńskich pamiątek. W godzinach dopołudniowych na Placu Św. Jana Pawła II animacje dla dzieci prowadziła s. Teresita Owsiejko. W klimat dziękczynienia za 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę wprowadził piękny występ chórów „Nolinki” i „Fantazja” z SP4 w Ełku pod opieką dyrygentów: Pani Anny Borkowskiej- Miszkiel i Pana Tomasza Sulimy. Dzieci z Przedszkola „Perełka” w Ełku występujące w roli bajkowych postaci przybliżyły uczestnikom festynu pierwsze lata pracy Sióstr Benedyktynek Misjonarek. Dzieci z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku w przedstawieniu o tematyce misyjnej ukazały aktualność Reguły św. Benedykta w  dzisiejszych czasach i pracę sióstr w Polsce oraz w krajach misyjnych.

Centrum uroczystości stanowiła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jerzego Mazura, który wielokrotnie zachęcał do wspólnego dziękowania Bogu za 100 lat ofiarnej posługi Sióstr Benedyktynek posługujących w Ełku od 1946 r. Swoje życzenia do dzieci  skierowała Przełożona Generalna Sióstr Benedyktynek Misjonarek – Matka Marcelina Kuśmierz – która wcześniej przez 30 lat pracowała wśród ubogich dzieci Brazylii. Słowa pozdrowień do dzieci skierowali także inni obecni na Mszy św. misjonarze. Kolejnym momentem wyciszenia był czas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia prowadzonej przez Siostry, dzieci z niepełnosprawnością, którymi Siostry się opiekują, pracowników „Tęczowego Domu” oraz przez Panie z grupy „Benedictus”.

Przez cały ten dzień  powierzałyśmy Sercu Jezusa wszystkie dzieci, które spotkałyśmy na drodze naszego powołania oraz stuletniej historii w Polsce i poza granicami.

W pierwszy czerwcowy piątkowy wieczór, nad brzegiem ełckiego jeziora, mieliśmy szczęście przeżyć – wraz z mieszkańcami Ełku, kapłanami, seminarzystami, osobami konsekrowanymi, młodzieżą, harcerzami i turystami – wyjątkowy czas czuwania łączącego niebo z ziemią i wodą oświetloną ogniem, by rozważać tajemnice skryte w Sercu Jezusa. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tym niezwykłym duchowym przedsięwzięciu…

CZUWANIE NA LĄDZIE I WODZIE

 

DZIEŃ II – W SERCU MARYI –

 

FESTYN RODZINNY I BIEG PO MEDAL ŚW. BENEDYKTA

Doskonałą okazją do świętowania benedyktyńskiego jubileuszu w Ełku stał się Festyn Rodzinny Rodzina wolna od niemocy organizowany przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełku integrujący pokolenia nad jeziorem ełckim. Właśnie w to wydarzenie wpisany został Bieg po medal św. Benedykta przygotowany przez nasze Zgromadzenie oraz piknik rodzinny nad brzegiem jeziora ze smakołykami i animacjami benedyktyńskimi. Zobaczcie sami jak było pięknie!

 

NABOŻEŃSTWO NA CMENTARZU

Żywa pamięć o tych, którzy poprzedzili nas w drodze do domu Ojca, zjednoczyła nas w Godzinie Miłosierdzia na ełckim cmentarzu, by w dłonie miłującego Pana powierzyć wszystkich nam bliskich spoczywających w tym miejscu: nasze Siostry, Wychowanków oraz Rodziny i Bliskich Sióstr. RiP.

 

CZUWANIE FATIMSKIE

Kulminacyjnym punktem pierwszosobotniego dnia jubileuszowego w Ełku było Czuwanie Fatimskie w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w katedrze Ełckiej, z uroczystą Liturgią sprawowaną pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Romualda Kamińskiego, biskupa warszawsko-praskiego. Cieszymy się, że w tym wyjątkowym czasie modlitwy towarzyszyli nam biskupi, kapłani, seminarzyści, parafianie, rodziny i przyjaciele Sióstr, nasi współpracownicy oraz Siostry przybyłe z różnych stron Polski.

 

 

DZIEŃ III – W SERCU KOŚCIOŁA –

 

UROCZYSTA EUCHARYSTIA

Dziękczynienie i uwielbienie Boga to najważniejsze zadanie każdej Benedyktynki Misjonarki. Do tego hymnu wdzięczności zaprosiłyśmy wszystkich, by pod przewodnictwem pasterza diecezji ełckiej J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD w uroczystej Eucharystii – kończącej jubileuszowe wydarzenia w Polsce – podziękować Bogu za Jego łaskę i miłość, jakiej doświadczamy każdego dnia w naszym życiu, posłudze, w spotkanych ludziach i wydarzeniach przygotowanych dla nas przez Opatrzność. Cieszymy się, że podczas tej celebracji liturgicznej zostały pobłogosławione i włączone do grona grupy BENEDICTUS kobiety, które w swoim życiu rodzinnym i zawodowym pragną kierować się Regułą św. Benedykta, naszego Zakonodawcy i Ojca, Patrona Europy.

 

GALA JUBILEUSZOWA

Po uroczystej liturgii Siostry i zaproszeni Goście uczestniczyli w gali jubileuszowej, podczas której – oprócz prezentacji filmu, przybliżającego posługę Sióstr oraz koncertu scholi Benedicamus Domino – nasze Zgromadzenie zostało uhonorowane najwyższym odznaczeniem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które w imieniu Marszałka Senatu S. Karczewskiego przekazała Senator M. Kopiczko. Słowa podziękowań i serdecznych życzeń skierował – w imieniu Władz Miasta – Prezydent Ełku T. Andrukiewicz. Nie zabrakło również ciepłych słów skierowanych przez przedstawicieli duchowieństwa – w osobie J. M. Ks. Kan. dr Antoniego Skowrońskiego, rektora WSD – oraz Rodziców naszych podopiecznych – w osobie Mamy Ł. Barwikowskiego. Wspólny poczęstunek był okazją do wzmocnienia sił fizycznych i serdecznej obecności.