Lokalny Jubileusz 100-lecia Zgromadzenia

JUBILEUSZOWY PIKNIK POLONIJNY W CHICAGO OAK FOREST
25 października 2017
Puławy
26 listopada 2017
Pokaż wszystkie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnia 29 października 2017 r. lokalny Jubileusz 100-lecia Zgromadzenia świętowały siostry benedyktynki misjonarki z Zielonej Góry. Siostry pracują w Zielonej Górze od 1972r., praktycznie przez cały czas istnienia parafii. Do posługi w zawiązującej się w trudnych czasach komunizmu parafii, zaprosił siostry benedyktynki ks. Jerzy Nowaczyk, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła na Winnicy, a jednocześnie krewny s. Zdzisławy Słowińskiej. Do dziś przez zielonogórską wspólnotę przeszło ponad 30 sióstr. W Jubileuszowym Roku 100-lecia Zgromadzenia pracują tu 4 siostry:

  • s. Filipa Łyżwa – przełożona i katechetka w SP Nr 17
  • s. Filomena Skibicka – zakrystianka

  • s. Maura Leszek – katechetka w LO Nr 3 

  • s. Anatolia Grzyb – kucharka w domu zakonnym

Przygotowania do jubileuszu siostry rozpoczęły dużo wcześniej – trzeba było pomyśleć o liturgii, przygotować zaproszenia, plakaty informujące o jubileuszu, pomyśleć o dekoracjach i jak uświetnić ten dzień; zaprosić księdza biskupa i zaprzyjaźnionych z domem ludzi, przygotować także pamiątkowe drobiazgi dla gości i zaplanować posiłek… Informacje o Jubileuszu, dzięki życzliwości pana Janusza Życzkowskiego, zostały wyemitowane w Radiu Zielona Góra.

Na wspólne świętowanie przybyły siostry na czele z Matką Generalną – M. Marceliną Kuśmierz i s. Wikarią generalną – s. Bożeną Łubiarz: z Otwocka: s. Gregoria – Mistrzyni postulatu, s. Eligia, s. Immakulata, s. Dobrawa; z Miechowa – s. Teresa; z Lublina – s. Cypriana; z Borkowic – s. Zdzisława i s. Fabiana; z Kwidzyna – s. Nazaria; z Puław – s. Irmina i s. Hanna; z Konina – s. Ernesta.

Przybyło także trzech braci benedyktynów z Lubinia na czele z Przeorem – br. Izaakiem Kapałą.

Około godz. 12.00 kościół zapełnił się parafianami i zaproszonymi gośćmi, także dużą grupą dzieci. Liturgii Mszy św. przewodniczył biskup Tadeusz Lityński – ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, razem z nim koncelebrowali ks. prałat Jan Pawlak – proboszcz parafii i ks. prałat Jerzy Nowaczyk oraz ks. Grzegorz Grzybek od lat zaprzyjaźniony z siostrami i wieloletni spowiednik sióstr.

W kazaniu ks. Biskup podkreślił rolę osób konsekrowanych w życiu Kościoła i parafii, przywołał imiona niektórych sióstr, zawłaszcza „założycielki” zielonogórskiej placówki – s. Zdzisławy, która jako pierwsza podjęła pracę na plebanii. W liturgię czynnie włączeni byli przyjaciele domu, dzieci i młodzież. Śpiewy wykonała schola parafialna, do której przyłączyła się s. Maura. Wybrzmiał hymn jubileuszowy – „Abyś we wszystkim był uwielbiony Boże w Łasce niezgłębiony”.

Po Mszy św. liczna grupa dzieci i osób dorosłych złożyła podziękowania i życzenia siostrom. Szczególnie pięknym prezentem był złożony przez dzieci dar modlitwy – każda siostra, która kiedykolwiek pracowała w Zielonej Górze została przez cały Rok Jubileuszowy objęta modlitwą przez jedno konkretne dziecko.

S. przełożona Filipa poprosiła zebranych w kościele, by pozostali, aby wysłuchać koncertu artystów Filharmonii Zielonogórskiej – Kwartetu Smyczkowego ”Aquila”, który przygotował specjalny jubileuszowy program pt. ”Ordo et pax”, składający się z utworów barokowych i liturgicznych. Kierownictwo muzyczne sprawował Michał Mogiła. Muzyka wprowadziła zebranych w klimat wyciszenia i zamyślenia. Należy dodać, że koncert został sfinansowany przez Elżbietę Annę Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, którą na uroczystości reprezentowała p. Małgorzata Łukianowska – Dyrektor Gabinetu Zarządu.

Po modlitwie i uczcie duchowej, goście przeszli do sali pod kościołem, którą siostry wysprzątały i z pomocą zaprzyjaźnionych pań, pięknie udekorowały. Tam czekał zasłużony smaczny obiad, a także „urodzinowy” tort z jubileuszowym logo. Rozmowy i spotkania, wspomnienia i życzenia przedłużyły się prawie do wieczora – tym bardziej, że wśród sióstr, które przyjechały było kilka, które niegdyś posługiwały w zielonogórskiej wspólnocie.

Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony!