JUBILEUSZOWY PIKNIK POLONIJNY W CHICAGO OAK FOREST

Jubileusz Konin Morzysław
22 października 2017
Lokalny Jubileusz 100-lecia Zgromadzenia
29 października 2017

Z okazji 100-lecia Zgromadzenia, 24 września 2017 roku, w niedzielę, odbył się Jubileuszowy Piknik Polonijny zorganizowany przez Siostry Benedyktynki Misjonarki w Chicago Oak Forest w Stanie Illinois.  Mimo wielkiego upału w imprezie wzięło udział ponad 250 osób okolicznej Polonii i przyjaciół Wspólnoty z Oak Forest. Wszystkich gości witały dwa banery przygotowane specjalnie na obchody Jubileuszu Zgromadzenia, informujące zarazem, iż wydarzene to odbywa się w ramach projektu 100 LAT POSŁUGI BENEDYKTYNEK MISJONAREK W SŁUŻBIE POLSCE POZA GRANICAMI KRAJU realizowanego pod auspicjami Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Wspólne spotkanie zainaugurowała w Grocie Matki Bożej Bolesnej, przygotowanej i ozdobionej przez Sr. Teofilę uroczysta Msza święta koncelebrowana przez Ks. Arka Falane proboszcza z parafii Wcielenia Bożego oraz Ks. Pawła Komperda, który wygłosił piękną homilię w języku polskim i angielskim. Z kolei
Sr. Benigna w kilku słowach  przybliżyła wszystkim zebranym postać naszej Założycielki Matki Jadwigi Kuleszy, natomiast Sr. Przełożona Bernarda, w imieniu całego Zgromadzenia podziękowała wszystkim przyjaciołom i dobrodziejom za wszelką pomoc udzielaną wspólnocie Sióstr w Oak Forest. Liturgię ubogacił śpiewem i muzyką góralski zespół Pieśni i Tańca „Szumni”, który także dodał uroku całemu  wydarzeniu. 

Po Mszy świętej rozpoczęła się część rozrywkowa. Stoły zastawione polskimi potrawami kusiły uczestników swym zapachem  i wystawnością. Nie brakowało posiłków takich jak, bigos, pierogi, naleśniki, pączki itd. Przygotowano również atrakcje dla dzieci, jak trampolina, przejażdżka motorkiem, czy wizyta Spidermana i Księżniczki, którzy – ku radości dzieci – charakteryzowali im twarze na kotka, myszkę itp.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rożnego rodzaju rozgrywki i loterie. Był tez stolik z własnymi artykułami sióstr, takimi jak jak kartki i Ikony pisane przez nasza artystkę, Sr. Assumptę i świeżo upieczone chlebki przez Sr. Beniaminę. 

Na pikniku brakowało nam Siostry Ireny, która w tym czasie przebywała na wakacjach w Brazylii u swojego brata i jego rodziny. 

Okazje takie jak pikniki przyczyniają się do zacieśniania więzi miedzy Polakami na obczyźnie, jej tradycji religijnej i kulturowej czy zachowania polskiego języka. Wszyscy odchodzili zadowoleni z dobrze spędzonego czasu niedzielnego popołudnia.