Krótka relacja z uroczystości jubileuszowych w Ekwadorze

Do Jubileuszu od Niedzieli Laetare zostało już tylko 92 dni!!!
9 maja 2017
Św. Benedykt z Nursji
15 maja 2017

Jubileusz to wspaniała okazja do wdzięczności i uwielbienia Boga. To czas podziękowania Bogu za wszystkie łaski jakimi w ciągu 100 lat istnienia obdarzał nasze Zgromadzenie. To także dziękczynienie za ponad 20 lat posługi misyjnej polskich Sióstr Benedyktynek Misjonarek na ekwadorskiej ziemi. To okazja do podsumowania opowieści o Polsce i Polakach, którzy swoje życie poświęcili służbie Bogu i ludziom w tym szczególnym kraju, dotkniętym w ostatnim roku trzęsieniami ziemi, biedą, przemocą. Ile znaczą Siostry z Polski? Dla miejscowych – to całe ich życie, szczęście, które nakierowuje na Pełnię Szczęścia – na Boga.
Ekwador to pierwsza stacja na jubileuszowej drodze wdzięczności. Dnia 30 kwietnia 2017 r. – w Santo Domingo de los Tsachilas, gdzie Siostry Benedyktynki Misjonarki pełnią posługę w Domu Dziecka „Valle Feliz” oraz w parafii, w dzielnicy Juan Eulogio Paz y Mino – przeżywaliśmy szczególną ceremonię we Wspólnocie, w której posługę misyjna pełnią cztery Siostry z Polski – s. Eliza Agnieszka Olejnik OSB, s. Karmela Ewa Pilarska OSB i s. Ligia Małgorzata Krukowska – oraz Ekwadorka S. Ester Gordon Fierro OSB.
Ten jubileusz jest o tyle wyjątkowy, że wyraża w sobie potrójne dziękczynienie – za 100 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, a także ponad 20 lat posługi Sióstr z Polski na ekwadorskiej ziemi, a także – 25 lat konsekracji polskich misjonarek tam pracujących. Nie mogło więc zabraknąć w tym święcie wyjątkowych osób – delegacji z Polski. Na czas jubileuszowego świętowania z Polski przybyły Matka Generalna Marcelina Kuśmierz OSB oraz S. Wikaria Bożena Łubiarz OSB.
Uroczystą Mszę Świętą jubileuszową celebrował Ks. Biskup Bertrama Wick w kościele Wniebowzięcia NMP w Santo Domingo, gdzie proboszczem jest Polak –
Ks. Leon Juchniewicz. Tak wielkie święto polskich benedyktynek było okazją do spotkań z Polakami, którzy przebywają w okolicy na stałe lub przybywają Sióstr w charakterze wolontariuszy posługujących w domu dziecka.
Warto wspomnieć, że w 100-letnią historię Zgromadzenia doskonale wpisuje się posługa na ekwadorskiej ziemi od ponad 20 lat. To właśnie tu rozpoczęła działalność świetlica dla dzieci ulicy, tu Siostry z Polski podjęły się formacji katechetów i posługi duszpasterskiej w rozległej i biednej parafii, to właśnie tu uruchomiły punkt apteczny i przychodnię dla najuboższych. I tu właśnie przejęły po niemieckich benedyktynkach Dom Dziecka, który pięknie rozwijają przywracając nadzieję najmłodszym i opuszczonym, opowiadając o historii Polski, wielkich Polakach, którzy w tym roku nam patronują. Tu bije polskie serce w rytmie modlitwy i pracy…